Amasya Cihazla Su Kaçağı Bulma

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su tesisatı kaçağı tespiti, 2017 yılından beri Amasya Su Tesisat tarafından uygulanan su kaçağı tespiti yöntemlerinden biridir. Amasya Su Tesisat, kamerayla kaçak su tespiti ile su kaçak tespitini deneme yanılma yöntemi ile değil, kesin yöntemlerle tespit etmektedir.

 

Su Kaçağının Nedenleri?

Su kaçağı, kullanılan malzemenin dayanıksız olmasından, dış etkenlerden ve usta hatalarından dolayı meydana gelir.
Kullanılan malzeme kalitesiz olursa, pimaş borusu döşendiği sırada çatlayabilmektedir. Pimaş borusunu döşeyen ustalar bu çatlağı fark etmezlerse, pimaş borusunu çatlak şekilde döşerler. Pimaş borusu kullanılmaya başlandığı zaman, pimaş borusundaki çatlaktan su kaçağı meydana gelir.
Ana gider hatlarında, yine malzemenin kalitesiz olmasından dolayı, boru üstündeki toprağın ağırlığına dayanamayan boru, kırılır. Kırılma sonucu su kaçağı meydana gelir, bazen de boru içine toprak dolar ve tıkanıklığa sebep olur.
Eviniz tadilat halindeyse, duvarlara veya zemine çakılan bir çivi veya vida pimaş borularına denk gelebilir. Boruya denk gelen çivi veya vida boruyu delinebilir. Borunun çivi tarafından delindiği uzun süre fark edilmeyebilir. Çividen dolayı delinen pimaş borusunda zamanla su kaçağı meydana gelir. Bir diğer su kaçağının sebebi usta hatalarından kaynaklanır. Pimaş borularını döşeyen ustalar, bazen ek yerlerindeki contaları takmazlar. Conta olmadığı zaman, ek yerlerinde su sızıntısı meydana gelebilir.
Ana gider hatları ile logar kuyuları arasında bulunan logar boruları, bazen künk borularıyla döşenir. Künk boruları, betondan yapıldığı için ek yerlerinde conta bulunmaz. Bu nedenle, borular ek yapılırken çok dikkat edilmelidir. Aralarında açıklık kalması durumunda, su kaçağı da kaçınılmaz olur.